Tadelakt je glatka površina, poput mramora samo toplija i sa satenskim sjajem. Pogodna je za unutarnje i vanjske zidove, bazene, kade, tuš kabine, umivonike, vlažne prostorije poput hammams (parne sobe), fasade i razne ukrasne predmete. Tadelakt je savršena alternativa za pločice u kupaonicama.
Miješa se da odgovara na gotovo sve boje po izboru od prirodne bijele do najdublje crne.
Neke uzorke boja možete pogledati OVDJE.
Dizajnerske skice i projekti korisni su pri izračunu cijene, kao što su arhitektonske niše i sl.
Kontaktirajte nas i Terradecor će Vam dostaviti ponudu na temelju dobivenih informacija.
Samo oprez, nanošenje Tadelakta je vrlo složeno, pogotovo kada se osiguravaju vodonepropusne površine. Mi smatramo neprikladnim za korištenje od strane neiskusnih aplikatora. Imamo stručan tim koji može osigurati Vaše površine ili možete posjetiti jedan od naših Seminara i naučiti sve o ovoj plemenitoj tehnici.
Zavodljivo sredstvo Tadelakt
Ponovno je otkrivena prastara plemenita tehnika vapnenog premaza iz Marakeša
Sada je zahvatilo i Roberta Piresa. Francuski nogometaš iz FC Arsenala spada u sve veći broj poznatih osoba koji su podlegli čarima Tadelakta. Napomena proizvođača nije bez razloga: Tadelakt čini ovisnim.
Gert Ziesemann iz Firme Kreidezeit sa sjedištem u Sehlemu zna o čemu priča, jer je marokansku tehniku premaza uvezao u Njemačku. On kaže da je u međuvremenu prodano „35000 m3“ bez reklamacije. Kade, tuševi, saune, područja wellnessa kao i kompletne kupaonice, ali i umjetnine dobile su sjajnu „tadelakt“ površinu. Svjetlucaju poput mramora, ali djeluju toplije, a „toplije“su i na opip.
Sa skupinom arhitekata, graditelja s glinom, ličioca, zidara i umjetnika ekipa firme Kreidezeit otputovala je sredinom 90-tih godina na istraživačku ekskurziju u Marakeš, jer samo tamo u blizini tog pustinjskog grada može se pronaći to posebno vapno, koje se koristi za originalni „tadelakt“. Ne postoje pismeni izvori, ali prema usmenim informacijama Marokanaca ta tehnika vapnenog premaza postoji od antike. Tada se koristila za izolaciju cisterni pitke vode, kasnije se koristila u orijentalnim kupkama takozvanim hamasima, pa čak i u palačama.
Što se međutim tiče europskih zahtjeva kvalitete i ukusa originalni tadelakt posjeduje neke nedostatke: često su vidljive jasne pukotine, jer granulacijska krivulja nije besprijekorna. U suradnji s „Njemačkim zavodom za istraživanje i ispitivanje materijala“ tehničar za primjenu materijala Ulrich Bettentrup uspio je modificirati vapno, te ukloniti te probleme. Granulacijska krivulja je izmijenjena, a udio vezivog sredstva smanjen. Između ostalog su u recepturu dodani kvarcni pijesak i mramorno brašno, tako da više ne mogu nastati pukotine. Rezultat: čisto mineralni, vrlo otporni i vodootporni premaz za unutarnju i vanjsku primjenu, koji je difuzan, dezinficirajući, nije osjetljiv na blato i nema mirisa.
Pored optimalnih sirovina firma Kreidezeit posjeduje i knowhow za preradu. Firma usko surađuje sa cca. 100 obrtnika, umjetnika i arhitekta iz cijele Njemačke i susjednih zemalja. Redovito organizira sastanke u Sehlemu na kojima se izmjenjuju iskustva, a osim toga firma Kreidezeit jednom godišnje organizira studijska putovanja u Marakeš za profesionalce i druge zainteresirane. Tamo se mogu upoznati s porijeklom tadelakta, te proučiti tradicionalnu proizvodnju i obradu vapna, te isprobati rad s originalnim materijalom.
„To zaista nije za tržište graditeljstva“, kaže Gert Ziesemann. Prerada zahtjeva stručno znanje i umjetničku ruku. Kao podloga je potreban hidraulički vapneni premaz. Tadelakt se nanosi u dva sloja s venecijanskom zidarskom žlicom ili gletalicom. Polira se s tvrdim glatkim kamenom (npr. bazalt ili ahat) i tako sabija, a zatim se premaže sapunom za gletanje, te se ponovno polira.
Već prilikom obrade s kamenom nastaju tonovi, koji kod različitog svjetla stvaraju stalno nove efekte boja. Uz to se izvorni svjetlo sivi materijal može pigmentirati u sve moguće boje. Na taj način ne postoje ograničenja za oblike i boje tadelakta.
Ne možete dobit uvid u kadu Robert Piresa, ali onaj tko želi upoznati tadelakt ima za to priliku u Frankfurtu. Na trgu kod stare opere umjetnica iz Oldenburga Martina Wempe izradila je „antilopu“ zajedno sa svojom umjetničkom skupinom KAB. Radi se o kugli zlatnog sjaja promjera šest metara, čija je površina polirana u tadelakt tehnici.